Monday, March 25, 2013

PEG Ratio


Hey there

How is everyone going? This year has progressed so quickly, I’m almost done with my first rotation, got 4 pay checks already but still struggling to break even thanks to random unavoidable spending like expenses related to moving from Newcastle to Canberra, telephone and internet connection fees and things like that.

Anyhow, continuing with this year’s project, the next indicator on the list is P/E growth ratio or PEG ratio.

PEG Ratio = P/E ratio ÷ annual EPS growth

We should all know what a P/E ratio is by now. EPS growth or earnings per share growth is fairly straight forward as well I guess, if the EPS grows from 10 cents to 11 cents, that is a growth of 10%. So if the P/E ratio is 10 and the EPS growth is 10, that gives us a PEG Ratio of 1. The theory is that if the company is fairly priced, its P/E ratio will equal its growth rate (PEG Ratio of 1). If the PEG ratio is below 1, that could indicate that the stock is underpriced and if it is above one, it could mean that it is overpriced.

Sometimes the PEG ratio could be a negative number, is those cases, the company’s earnings are expected to decline.

Keep in mind that different websites calculate the PEG ratio differently. They can either a projected or trailing P/E ratio and annual growth rate may be the expected growth rate for the next year of the next five years. So just keep in mind that PEG ratios can be different depending on where you look.

I personally do not look at PEG ratio much. I sometimes look at it when a company have a very high P/E ratio and if the PEG ratio is low, it could mean that the high P/E ratio is backed by a high growth rate.

I don’t really know how good or reliable it is as an indicator for value of a stock. But I’ll have to say like all other indicators, it is probably a good idea to not just base an investment decision on the PEG ratio. Remember to look at the entire company as a whole and of course ask for advice from a financial planner.

Feel free to leave a comment or shoot me an email. I’m happy to hear your opinions on PEG ratios.

4 comments:

 1. If you had access to a big dataset of PEG ratios and historical pricing, you could easily decide whether PEG ratio was better than random chance and predicting share-price growth over the coming (say) 12-months.

  ReplyDelete
 2. Paykasa ile nasıl para çekilir sorusunun yanıtı veya bu işlemi yaparken herhangi bir sorun durumunda satıcı müşteri temsilcileri anlık olarak çözüm yaratıyor. Öte yandan ucuz paykasa kart satışımız olduğunu da önemle belirtmek isteriz. İnternet kullanıcıları satın almak istedikleri ürün veya hizmeti çeşitli kartlar ve ödeme araçları ile güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyor. Sanal kartların oldukça yaygın olarak kullanılıyor olmasından dolayı, alışveriş sitelerinde, oyun sitelerinde ve daha bir çok yerde ödemelerinizi güvenli bir şekişde bu kartlar ile yapabilirsiniz. Dilerseniz müşteri hizmetlerimizden canlı olarak destek alabilirsiniz. Komisyonu en düşük siteyi bulduktan sonra bunun resmi bir site olduğundan emin olup alışveriş yapabilirsiniz. Henüz bizim ülkemizde yasal olarak işleme konulmamıştır. Toplamda 7 farklı kupon seçeneğiyle kullanabileceğiniz bu yeni ödeme yönteminde en uygun ön değerlere rastlamanız mümkündür. Bu denli büyük bir hız ile yaygınlaşması ile birlikte alışveriş siteleri, e-ticaret siteleri ve online oyun sitelerinde de bu gibi ödeme yöntemleri sıklıkla tercih edilmeye devam etmektedir. Paykasa Kart, Paykasa Satış Paykasa Kart Al Güvenilir Paykasa Satan Firma , internet alışverişlerinizde Kredi kartı bilgilerinizi ve Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan alışveriş yapmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Ancak bunun yanında teknoloji bir yandan da fırsat kollamak isteyenler için de bir umut kapısı oldu. Aradıkları bir ürünü bilindik siteler dışında ilk kez ziyaret ettikleri bir sitede bulduklarında ise almamayı veya sanal kartla ile satın almayı tercih ediyorlar.

  ReplyDelete
 3. Your blogs and every separate material are so remarkable and lucrative it makes me come back most again.saham

  ReplyDelete
 4. you will have Unlimited Access of all Marks4sure Exams Certification including, Cisco, Vmware, CompTIA, Microsoft, Oracle, HP and many more.

  ReplyDelete